O przyjaciołach Dorotki

O przyjaciołach Dorotki

fot. Beata Szczepańska

Kim są tytułowi Przyjaciele Dorotki Targowskiej, na rzecz których powołano Fundację?

 

Zgodnie ze statutem to osoby niepełnosprawne (mające orzeczenie o niepełnosprawności), w szczególności osoby obciążone zespołem Downa.


Co więcej Fundacja w pierwszym rzędzie opiekuje się dziećmi w wieku od 0 do 18 r. ż. z Trisomią 21 i ich rodzinami (pomagamy też rodzicom, którzy dowiadują się, że urodzi się im dziecko obciążone ZD). To maluszki i ich rodziny bowiem potrzebują pomocy najpilniej, ponieważ w ich sytuacji każdy dzień bez wsparcia, a co za tym idzie bez wspomagania rozwoju - to dzień niewłaściwie wykorzystany. Ale wśród naszych podopiecznych mamy i dorosłych. Najstarszy nasz podopieczy ma 30 lat. Najmłodszy jeszcze się nie urodził.

Od początku swojej działalności Fundacja wsparła około 180 dzieci obciążonych Trisomią 21 i innymi anomaliami genetycznymi. W roku 2018 "Dorotkowo" otacza codzienną opieką 160 rodzin z dziećmi obciążonymi anomaliami genetycznymi (w większości są to dzieci z Zespołem Downa) z województw: dolnośląskiego, kujawsko-pomorskiego, mazowieckiego, pomorskiego, śląskiego i wielkopolskiego.

Najważniejsze dla człowieka obciążonego z. Downa, podobnie zresztą jak dla każdego człowieka, jest dzieciństwo, tu te kilka pierwszych lat życia ma kluczowe znaczenie. Dla ich rodzin ważnym jest by mieli wsparcie w pierwszych chwilach, dniach i miesiącach od diagnozy, że ich maluch będzie obciążony ZD czy też tuż po urodzeniu się dziecka. Gdy będą wiedzieć, że nie są sami, będą mieli i siły by podjąć z radością trud wychowania tego wyjątkowego człowieka, jaki pojawił się w ich rodzinie. Dlatego też wspieramy całe rodzinki, ale i od całych rodzinek oczekujemy zaangażowania w procesie rehabilitacji (zwłaszcza społecznej) Także Babcie i Dziadkowie! Rozpieszczajcie, ale mądrze:) A Mamusie i Tatusiowie korzystajcie z oferty naszych zajęć pełnym garściami!