Teatr

Teatr

 

Teatr "Czy TAK, czy NIE?", którego organizatorem jest fundacja Dorotkowo, powstał dzięki determinacji prezes zarządu fundacji i wsparciu PFRON, który od kwietnia 2017 r. dofinansowuje zajęcia taneczno-teatralne, w ramach których młodzi ludzie, będący podopiecznymi Dorotkowa mogą wyrażać siebie i przedstawieć widziany przez siebie świat za pomocą emocji, uczuć i gry aktorskiej. Opiekę artystyczną nad przedsięwzięciem od początku ma Agnieszka Piasecka - toruńska teatrolog i arteterapeutka, wspierana przez scenarzystkę teatralną, dramaturga i psychologa - Inkę Dowlasz z Teatru Ludowego w Krakowie. 

Prapremiera pierwszego spektaklu, jaki zespół aktorski wraz z Agnieszką Piasecką i Inką Dowlasz, przygotował, przy współpracy Krystiana Wieczyńskiego (reżysera i aktora) oraz Damiana Droszcza (aktora) i Marty Zawadzkiej (choreografki), odbyła się w Światowy Dzień Zespołu Downa,  21 marca 2018 r. w Toruniu. Przedstawienie to ma tytuł "Czy można mnie pokochać?" i w dalszym ciągu jest w repertuarze Teatru. Co prawda od dnia pierwszej swojej prapremiery aktorzy rozwinęli swoje umiejętności, przygotowując kolejne widowisko: "Sen o dobrych kolegach", to wciąż z chęcią wracają do swojego pierwszego spektaklu, dzięki któremu ich Teatr nosi nazwę "Czy TAK, czy NIE?"

Drugi spektakl, nad którym dorotkowy Teatr pracował od grudnia 2018 r. miał swoją premierę 31 maja 2019 r. w Toruniu. Dzięki wsparciu Gminy Miasta Toruń może on być wystawiany nie tylko w Toruniu, ale i w innych miastach.

W roku 2020, jak wszystkich, dotknęły i nasz teatr obostrzenia pandemiczne. Od początku 2021 r. pracujemy jednak pełną parą nad nowymi adaptacjami naszych spektakli. Rozwijamy się, a z nami nasz dorotkowy Teatr.

W roku 2022 stworzyliśmy kolejny spektakl: "Klub cierpliwych", wg scenariusza Inki Dowlasz (przy współudziele naszych aktorów) i w reżyserii Leny Alberskiej oraz Agnieszki Piaseckiej. Muzykę napisał Bartłomiej Alberski, choreografię przygotowała Marta Zawadzka, Kostiumy i scenografię Natalia Krynicka, a pracownia krawiecka Rodziny Szczęsnych uszyła nam kostiumy; wsparcie pedagogiczne zapewniają: Izabela Sarzyńska, Beata Sokołowska (koordynatorka) i Aleksandra Spoczyńska, a o dykcję dbają dorotkowe logopedki: Kamila Barwik i Anna Manelska.  Jest to kolejny spektakl, który możemy prezentować przy wsparciu PFRON i Gminy Miasta Toruń (2023).

 w 2023 r. graliśmy, graliśmy i graliśmy, ale też przygotowaliśmyy etiudę teatralną "Spajdermenka" wg scenariusza samych aktorów, w opracowaniu i reżyserii Leny Alberskiej, z muzyka Bartłomieja Alberskiego i kostiumami oraz scenografią Natalii Krynickiej. Zadanie zrealizowano dzięki wsparciu PFRON, Miny Miasta Toruń, Samorzadu Województwa Kujawsko-Pomorrskiego i Powiatu Toruńskiego.

 

 

STRONA W PRZEBUDOWIE